Dr. Fekete Ildikó honlapja
Diabetes

[Previous Page] [Next Page] [Up] [Home Page] [Mail] [Contents]

DIABETES (CUKORBETEGSÉG)


A cukorbetegség, azaz a diabetes olyan állapot, melyet kevesen ismernek, s ezért félnek tőle. Az étrend ellenőrzésével és a megfelelő gyógyszer pontos szedésével azonban e betegségben szenvedők többsége normális életmódot folytathat. Ha Ön vagy valamelyikcsaládtagja cukorbeteg, kérjen részletes felvilágosítást háziorvosától, hogy megérthesse a betegség sajátosságait.
Mi a diabetes? A diabetes hosszantartó, azaz krónikus betegség, amely megakadályozza, hogy a szervezet megfelelően felhasználja a táplálék egyik fontos összetevőjét, a szénhidrátokat. Ezt vagy az inzulintermelés csökkenése, vagy az inzulin rendellenes működése, hatásaokozza. Az eredmény: a szervezet glukózfelhasználásának csökkenése, a vérben történő felhalmozódása, azaz a vér cukorszintjének emelkedése. A glukóz egy speciális cukorfajta, mely a sejtjeink fontos energia forrása, ezért felhasználásának csökkenése sok szervünk működésére kedvezőtlen hatású.
A diabetes típusai: Az egyik legtöbbször fiatalkorban jelentkezik és inzulinfüggő diabetesnek nevezzük. Itt az inzulin termelés lényegében teljesen hiányzik, ezért a betegek csak inzulininjekciók segítségével nyerhetik vissza egészségüket. A másik, mely inkább idősebb korban kezdődik, a nem-inzulinfüggő diabetes, melynél az inzulintermelés csupán csökkent, így nem elegendő a bevitt tápanyag tökéletes feldolgozásához. Rendszerint elhízott betegekben alakul ki, és többnyire az inzulintermelést serkentő, az inzulinfelhasználást javító gyógyszerek, tabletták segítségével kezelhető.
A diabetes tünetei: A diabetes tünetei alatt azokat a jeleket értjük, amelyek azt jelzik, hogy a szervezet nem megfelelően tárolja vagy használja fel a glukózt. A leggyakoribb jelek a következők:
ˇ a szokásosnál sokkal több vizelet
ˇ rendellenes mértékű szomjúság és éhség
ˇ látszólag ok nélküli fáradtság.
Kevésbé ismert tünetek: látászavarok, a fertőzések (pl. a sebek) lassú gyógyulása, kéz- és lábfejzsibbadás, a nemi szervek viszketése. A diagnózist (kórismét) az orvos a vizelet és a vér glukózszintjének vizsgálatával állítja fel.
A diabetes kialakulásának okai Még nem tudjuk egészen pontosan, hogy mi hozza létre a diabetest. Vannak olyan kutatási eredmények, amelyek genetikai (öröklődő) hajlamra utalnak. A betegség néha csak akkor jelentkezik, ha valamilyen külső tényező (pl. vírusos fertőzés) kiváltja.
A diabetes szövődményei Ha a betegséget már kialakulásakor diagnosztizálják (felfedezik), a beteg megfelelő étrenden él és pontosan szedi gyógyszereit, a szövődmények ritkák. A betegség kezelésének elhanyagolása az erek és az idegek károsodásához vezethet, amely sok szerv működését érintheti.
Kezelés Noha ma még nem tudjuk teljesen meggyógyítani a diabetest, a tünetek visszaszorítása, s így a normális életvezetés lehetséges. A kezelés célja a vér glukózszintjének a normális határok között tartása. Ezt a helyes gyógyszerszedés, az étrend és a testedzés közötti egyensúly határozza meg.
Teendők:
1./ Pontos gyógyszerszedés
ˇ A szájon át szedhető gyógyszereket többnyire az időskori, nem inzulinfüggő diabetesben alkalmazzuk. Háziorvosa megbeszéli Önnel a lehetséges kölcsönhatásokat más gyógyszerekkel, illetve az esetleges mellékhatásokat.
ˇ Inzulininjekciókra a fiatalkori, az inzulinfüggő diabetesben, és a súlyosságtól függően az időskori, nem inzulinfüggő diabetesben is szükség lehet. Az inzulin injekcióknak többféle típusa van, amelyek a hatás jelentkezésének gyorsaságában és a hatás tartamában különböznek egymástól.
ˇ Az inzulint hűvös helyen kell tárolni, de SOHASEM szabad megfagyasztani!
ˇ A vércukorszint otthoni ellenőrzése létfontosságú a szükséges inzulinadag meghatározásához. Háziorvosa el tudja magyarázni, hogyan kell végezni a vércukorszint otthoni ellenőrzését.
ˇ Nagyon fontos, hogy megértse, hogyan és mikor kell injekcióznia önmagát; háziorvosa ezzel kapcsolatban minden szükséges felvilágosítást megad Önnek.
2./ Étrend
ˇ Ha elhízott (vagy csak túlsúlyos), szükséges lehet a fogyókúra, mivel a testsúlycsökkenés fontos szerepet játszhat a tünetmentesség kialakulásában.
ˇ Rendszeresen táplálkozzon és ne hagyjon ki - véletlenül vagy szándékosan - egyetlen étkezést sem.
ˇ Ne fogyasszon alkoholt.
ˇ Kerülje a nagy cukor- és keményítőtartalmú ételeket (sütemények, tésztafélék).
3./ Testedzés
ˇ Rendszeresen tornázzon, sétáljon vagy ússzon. Olyan sportot válasszon, amely a lehetőségeihez legjobban igazodik.
Általános tanácsok
ˇ Ismernie kell az alacsony vércukorszint jeleit és azt, hogyan előzhető meg a kóma (eszméletvesztéssel járó, súlyos diabeteses anyagcserezavar).
ˇ Bármilyen más gyógyszert szed, számoljon be róla háziorvosának, mert bizonyos gyógyszerek (vagy vitamintabletták) sok cukrot tartalmazhatnak vagy ellenjavaltak lehetnek diabetesben.
ˇ Különös figyelmet fordítson a láb higiénéjére, mivel a diabeteses emberek - a rossz vérkeringés és az idegek károsodása miatt - hajlamosabbak bizonyos lábbetegségekre.
ˇ Magyarázza el állapotát családjának és barátainak, mivel az ő támogatásuk és megértésük sokat segíthet.
ˇ Állandóan hordjon magával diabetesét jelző papírt a személyi igazolványában, hogy rosszullét, eszméletvesztés esetén az Önt ellátó orvos tudomást szerezzen betegségéről.



[Next] Kábítószerek veszélye
[Up] Betegtájékoztató cikkek
[Home] Home Page
[Mail] Send EMail to Dr. Fekete Ildikó honlapja
[Contents] Dr. Fekete Ildikó honlapja Contents

Köszönöm a látogatást.

Last modified on 1998. September 25.